Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

2 września 2021

NR 46 (Wrzesień 2021)

A gdyby tak posadzić drzewo…

0 629

Przed pojawieniem się człowieka na naszej planecie rosło aż 6 bilionów drzew. Szacuje się, że powierzchnia lasów musiała wynosić około 6 miliardów hektarów. Ocenia się, że obecnie jest o połowę mniej drzew – 3,1 biliona – co daje 422 drzewa na osobę. Droga Mleczna mająca średnicę 100 000 lat świetlnych zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd i prawdopodobnie co najmniej tyle samo planet. Drzew na Ziemi jest więc więcej niż gwiazd na Drodze Mlecznej. Mimo znacznej utraty drzew to wciąż imponująca liczba!

Sadzenie drzewa jest ko­­rzystne z wielu powodów. Pojedyncze dojrzałe drzewo może pochłaniać CO2 w tempie 21,6 kg/rok i uwalniać do atmosfery tyle tlenu, że wystarczyłoby go dla dwóch ludzi. Drzewa poprawiają jakość naszego powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń. Drzewa są szczególnie skuteczne w usuwaniu cząstek stałych (PM). PM jest ważnym składnikiem atmosfery. Źródłem PM mogą być źródła naturalne lub wytworzone przez człowieka. Istnieje wiele naturalnych źródeł, które wprowadzają miliony ton PM do atmosfery, ale cząstki te emitowane są również z pojazdów i fabryk spalających paliwa kopalne, a także z placów budowy. Węgiel organiczny (OC) i czarny węgiel (BC) stanowią 50%–70% całkowitej emisji PM. PM występuje w postaci maleńkich cząsteczek organicznych substancji chemicznych, kwasów, metali i pyłu, które nieświadomie wdychamy. Największe z tych cząsteczek mierzą do 10 mikrometrów średnicy, co stanowi około jednej piątej szerokości ludzkiego włosa, ale są też mniejsze zanieczyszczenia, np. nanocząsteczkowe. Drzewa zacieniają powierzchnię i obniżają temperaturę w miastach (zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła), co zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzacje i ogranicza związaną z nią emisję gazów cieplarnianych. Od drzew uzależnionych jest wiele gatunków dzikich zwierząt – ptaków, ssaków i owadów, ale także roślin – mchów i porostów. Drzewa zmniejszają również ilość spływu wód burzowych, co ogranicza erozję i zanieczyszczenia w naszych drogach wodnych oraz może zmniejszyć skutki powodzi. Drzewa przynoszą spokój i redukują stres, sprzyjają również naszej fizycznej aktywności. 
 

POLECAMY

Fot. 1. Pożar buszu (Australia)

 

Fot. 2. Pożary lasów w Amazonii (Południowa Ameryka)


W kontekście tych wszystkich zalet czy przytłaczająca liczba drzew na Ziemi powinna nastrajać nas pozytywnie? Niestety nie. Jest nas prawie 8 miliardów (7,871,831,536 – dane z dnia 11 czerwca, 2021; zob. https://www.worldometers.info/world-population/) i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy