Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

16 maja 2022

NR 50 (Maj 2022)

Nasze piękne drzewa umierają

0 352

Dla ludzi drzewa są niezwykle istotne, choć w codziennym życiu czasami je mijamy, goniąc za swoimi sprawami. Jednak doceniamy ich rolę, gdy przychodzi nam oddychać powietrzem pełnym smogu lub gdy nie znajdujemy cienia w upalne, letnie popołudnie.

Cieszymy się ich pierwszymi młodymi liśćmi na wiosnę i zachwycamy feerią nasyconych barw mieniących się w jesiennym słońcu. Nawet wówczas gdy opadłe liście to dla jednych już tylko martwa przeszłość, dla innych to piękny wirujący spektakl w wietrzny dzień. Dostrzegamy też harmonijną strukturę drzew zaklętą z matematyczną precyzją we fraktalach, pierwszy raz opisanych przez wielkiego Leonardo (fot. 1).
 

POLECAMY

Fot. 1. Wzór fraktalny gałęzi drzew


Stąd nawet w mroźny zimowy dzień zapiera nam dech, gdy widzimy ich niezwykle harmonijne konary i drobne gałązki skrzące się od małych kryształków lodu lub uginające się pod czapami śniegu. Drzewa działają na nas wyciszająco i relaksująco, pobudzają naszą wyobraźnię, dają nam siłę i pozytywną energię. Drzewa nas inspirują, bo stanowią przykład majestatycznej siły i wytrwałości w obliczu przeciwności losu. 
Siła, piękno drzew i ich ścisły związek z człowiekiem nieustannie dostrzegają artyści. Powszechnie wykorzystuje się wizerunki drzew w malarstwie, wystarczy wspomnieć biblijną jabłoń – Drzewo Poznania Dobra i Zła z Rajskiego Ogrodu. Motyw drzewa widzimy w malarstwie kropkowym Aborygenów (fot. 2).
 

Fot. 2. Motyw drzewa w malarstwie kropkowym Aborygenów


Wykorzystuje się je również w literaturze. Wszyscy pamiętamy czarnoleską lipę pod którą można o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy