Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pomysł na lekcję , Otwarty dostęp

11 lipca 2018

NR 24 (Listopad 2017)

Odkrywamy tajemnice zmysłów

0 1055

Zdolność odbierania przez ciało człowieka bodźców płynących z zewnątrz jest możliwa dzięki zmysłom, do których należy wzrok, słuch, węch, smak i dotyk.

Za prawidłowe funkcjonowanie zmysłów odpowiadają narządy zmysłów, w których są rozmieszczone wyspecjalizowane komórki rozpoznające konkretne bodźce i przekazujące je do mózgu. Mózg – po otrzymaniu takich informacji, bardzo szybko reaguje na różne bodźce, wydając odpowiednie „polecenia” poszczególnym narządom. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby organizm nagle został pozbawiony zmysłów… Ciągle bylibyśmy narażeni na różnego rodzaju uszkodzenia ciała, ale też nie odczuwalibyśmy zapachu kwiatów albo smaku dojrzałych owoców, nie moglibyśmy podziwiać piękna złotej polskiej jesieni.

POLECAMY

Zdarza się, że w czasie choroby lub wypadku narządy zmysłów bywają uszkodzone i wówczas nie funkcjonują tak jak powinny. Ale bywa i tak, że narządy zmysłów są w pełni sprawne, a jednak wzrok myli, nie rozpoznajemy smaków, mamy problem z zachowaniem równowagi. O co chodzi w takich sytuacjach? Oto cykl prostych, nie wymagających nakładów finansowych eksperymentów, wyjaśniających niektóre tajemnice zmysłów.

Co to jest „akomodacja oczu” i na czym ona polega?

Prawidłowo funkcjonujące oczy człowieka     przystosowują się do różnych warunków otoczenia, odpowiednio się do nich dopasowując. Tę zdolność oczu nazywamy akomodacją. Oto eksperyment, który pomoże dzieciom przyswoić pojęcie akomodacji i zrozumieć, na czym ono polega.

Należy przygotować:

  • pomieszczenie z możliwością zaciemnienia (może to być sala lekcyjna, ale też łazienka oświetlana tylko sztucznym światłem),
  • kilkanaście kolorowych, jednakowej długości i kształtu kredek.

Grupa uczniów znajduje się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Dzieci dobierają się w pary i wzajemnie obserwują źrenice oczu. Po chwili nauczyciel starannie zaciemnia pomieszczenie, czeka kilka chwil i zapala światło. Uczniowie obserwują, co się zmieniło w ich źrenicach.

Jakie będą wyniki obserwacji? W dobrze oświetlonym pomieszczeniu źrenice oczu będą małe jak kropki. Po znalezieniu się w ciemnym, zaciemnionym pomieszczeniu i pozostaniu tam przez jakiś czas źrenice rozszerzają się i są wielkie jak ziarna grochu.

Dlaczego wielkość źrenic tak się zmienia w stosunkowo krótkim czasie? Dlaczego źrenice „rosną” jak na drożdżach? Dlatego, że w ten sposób „czuwają” nad ilością światła wpadającego do naszych oczu. Inaczej mówiąc – regulują ilość tego światła dbając o to, żeby nie było go ani za dużo, ani za mało. Rozszerzają się, aby wpuścić jak najwięcej światła, gdy jest ciemno i zwężają się, gdy jest nadmiar światła.

Co się będzie działo z naszym wzrokiem, gdy z zewnątrz będzie docierała niewystarczająca ilość światła? Pomimo ogólnie dobrego wzroku oczy „przestaną widzieć” kolory. Uczniowie przekonają się o tym, gdy znajdą się w ciemnym pomieszczeniu i nauczyciel poleci im wybrać wskazane kolory kredek. Okaże się, że dzieci będą miały trudności z wykonaniem tego zadania.

Dlaczego? Dlatego, że części oka odpowiadające za identyfikację kolorów funkcjonują sprawnie tylko wtedy, gdy mają wystarczająco dużą ilość światła.

Po co nam dwoje oczu?

Przede wszystkim po to, żeby można było dokładnie określać położenie różnych przedmiotów. Oto eksperyment pozwalający odkryć tę rolę oczu.

Należy przygotować:

  • 2 pisaki z nasadkami,
  • opaskę lub szalik.

Eksperyment przeprowadza dwoje dzieci. Pierwsze dziecko dokładnie zasłania jedno oko. Następnie dzieci biorą do jednej ręki pisak, a do drugiej nasadkę. Trzymając oba przedmioty w lekko ugiętych rękach, w odległości kilkunastu centymetrów od siebie próbują jednocześnie nałożyć nasadki na pisaki.

Czy to od razu się udaje? Pierwsze dziecko ma trudności z wykonaniem tego zadania. Drugie dziecko wykona zadanie bez problemu.

Dlaczego? Dlatego, że do prawidłowego określenia położenia obiektów potrzebna jest para oczu. Dzieje się tak, ponieważ każde z oczu widzi trochę inaczej. Dopiero mózg po porównaniu obrazów z obojga oczu dokładnie ocenia, gdzie znajdują się przedmioty.

A jak to się dzieje, że ludzie, którzy z różnych powodów stracili zdolność widzenia w jednym oku, radzą sobie z ocenianiem odległości? Tu również do akcji „wkracza” mózg, wpływając na zdrowe oko w ten sposób, aby przejęło funkcje obojga oczu. Oczywiście jest to niełatwe zadanie, mocno obciążające organizm, ale jednak możliwe, pozwalające tym ludziom w miarę normalnie żyć.

Niestety wykonywanie niektórych zawodów, jak np. pilot, nie jest możliwe. Dlatego trzeba bardzo dbać o oboje oczu.

Czy wzrokiem można coś połamać?

Można, wiedząc, na czym polega ta sztuczka. Można też natychmiast „połamany” przedmiot „skleić”.

Należy przygotować:

  • szklane naczynie z wodą sięgającą do połowy wysokości naczynia,
  • łyżkę lub widelec.

Uczniowie wkładają łyżkę lub widelec do szklanego naczynia z wodą. Przyglądają się uważnie, co się dzieje z przedmiotem włożonym do wody na granicy wody i powietrza. Następnie wyjmują „scalony” przedmiot z wody.

Co zaobserwują odkrywcy? Włożony do wody przedmiot natychmiast „połamał się”. Jednak wraz z wyjęciem z wody „złamanie” znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jak to wyjaśnić? Nie było tu żadnych czarów, tylko złudzenie optyczne związane z załamaniem światła, zwanym retrakcją. Promienie świetlne przechodzące przez powierzchnię wody ulegają załamaniu i to dlatego wydaje się nam, że przedmiot zanurzony w wodzie „łamie się” – w dodatku jest to „złamanie z przemieszczeniem” – ta część przedmiotu, która znajduje się w wodzie, wydaje się być przesunięta. Przedmiot wyjęty z wody „scala się”, ponieważ promienie światła przechodzą tylko przez powietrze i ulegają załamaniu w linii prostej.

A to ciekawe…

Czego to wzrok nie potrafi.
Czasami słyszymy, że ktoś kogoś zabija wzrokiem (i to nie tylko w bajce o smoku Bazyliszku: „A Bazyliszek groźnym był smokiem, na kogo spojrzał – zabijał wzrokiem!”), albo wzrokiem karci, wzrokiem odprowadza. Podobno można też świdrować wzrokiem, gonić wzrokiem albo nawet wzrokiem… pożerać!

Zadanie domowe
Co znaczą te i inne powiedzonka o w...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy