Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYWIAD NUMERU

10 września 2018

NR 13 (Styczeń 2016)

Uczyć, badać, badać, uczyć…

0 109

Izrael znany jest z doskonałego poziomu edukacji szkolnej i studiów wyższych. Przyglądamy się problemom edukacji przyrodniczej tamże, rozmawiając z prof. Reuvenem Yosefem, obecnie pracującym jako nauczyciel w szkole średniej w znanym kurorcie Eilat nad Morzem Czerwonym.

Profesor Reuven Yosef urodził się i dorastał w Indiach. W roku 1974 wyemigrował do Izraela, gdzie jako siedemnastolatek wstąpił do armii izraelskiej. Studia licencjackie ukończył w roku 1987 na Uniwersytecie w Hajfie, a magisterskie w roku 1989 na Uniwersytecie Ben Guriona. Następnie wyjechał do USA i w 1992 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Stanowym Ohio, gdzie w 1993 roku został zatrudniony na pozycji post-doca na Uniwersytecie Cornell i Archbold Biological Station na Florydzie. Równolegle, w latach 1991-1993, pracował dla NASA, zajmując się bezpieczeństwem lądowania i ochroną promów kosmicznych przed kolizjami z ptakami na Przylądku Canaveral. Główne zainteresowania prof. Yosefa to biologia, ochrona, ekologia rozrodu, strategie migracji oraz ekologia behawioralna ptaków, przede wszystkim dzierzb. W roku 1993, po badaniach prowadzonych w USA, wrócił do Izraela, gdzie osiadł i prowadzi badania w Eilat położonym nad Morzem Czerwonym. W lokalnej społeczności zapisał się przede wszystkim jako inicjator projektu przekształcenia lokalnego wysypiska śmieci na ptasi azyl Bird Sanctuary, będący przystankiem tuż po i przed pokonaniem bariery ekologicznej w postaci kompleksu pustyń − pustyni Synaj, Arabskiej oraz Sahary. Równocześnie pracował na Wydziale Biologii Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewa, ale i dużo podróżował, wygłaszając cykle wykładów w różnych innych instytutach i uniwersytetach na całym świecie (Indie, Włochy, Mongolia, USA, Polska etc.). Stworzył również stację badania wędrówek ptaków International Birding & Research Centre Eilat, będącą nie tylko miejscem zaawansowanych badań naukowych, ale i kursów edukacji przyrodniczej dla dziesiątków tysięcy dzieci z Izraela i krajów ościennych. Po przejściu na emeryturę przestał zajmować się ptasim rezerwatem i organizacją badań naukowych. Nie chciał jednak rozstawać się z posiadaną wiedzą i umiejętnościami, dlatego chętnie został nauczycielem. Profesor Yosef kładzie nacisk na zaszczepianie myśli naukowo-badawczej u starszych licealistów, realizując autorski program nauczania. Jest bardzo otwarty na współpracę z nauczycielami z innych krajów.

Profesora Reuvena Yosefa znam prawie 20 lat, a w 1999 roku byłem na post- -docu w IBRCE. Do dziś pozostajemy w prywatnych i naukowych kontaktach, stąd nieco familiarny ton wywiadu.

Kiedy rozpoczęło się Twoje zamiłowani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy