Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pomysł na lekcję

24 lipca 2018

NR 20 (Marzec 2017)

Żyć z inicjatywą…

0 112

Chcieć wpływać na swoje otoczenie, tworzyć sobie odpowiednie okoliczności, nie bać się wychodzić przed szereg, mieć nowe pomysły i dążyć do ich realizacji – któż nie chciałby zachowywać się w ten sposób w pracy i życiu prywatnym? Te i wiele innych przykładów to przejawy inicjatywy. Czym ona jest i jak można rozwijać tę umiejętność? 

W psychologii inicjatywa jest uznawana za jedną z kompetencji miękkich. Polega na tym, że człowiek ją posiadający jest otwarty na poszukiwanie nowych pomysłów lub rozwiązań napotkanych problemów. Angażuje się w swoje działania, stara się zmieniać, ulepszać swoje otoczenie. Umie widzieć możliwości i szanse tam, gdzie pozostali dostrzegają same zagrożenia. Niezależnie, czy dotyczy życia prywatnego, czy zawodowego, inicjatywa przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim sprawia, że zamiast biernie czekać na zmiany, samemu zaczyna się je inicjować. Zamiast nieustannie dostosowywać się, zyskuje się wpływ i zaczyna się kształtować swoje otoczenie. Inicjatywa ma też swoje koszty – wysiłek, większą odpowiedzialność, czasami samotność w forsowaniu nowatorskiego i jeszcze mało popularnego podejścia do danej sprawy, innym razem ciężar bycia liderem zmiany.

Przypomnij sobie i zastanów się:

 • Jakie korzyści osiągnąłeś z wykazywania się inicjatywą w swoim życiu prywatnym i w swoim zawodzie?
 • Czy były takie sytuacje w domu lub w pracy, kiedy z powodu twojej inicjatywności musiałeś ponieść jakieś negatywne konsekwencje?
 • Jaki jest twój bilans – czy z inicjatywą wiąże się dla ciebie do tej pory więcej kosztów, czy korzyści? Jaki z tego wniosek?

Mniej niż się wydaje

Według raportu opracowanego w 2014 roku przez Instytut Gallupa – najstarszy ośrodek badania opinii społecznej na świecie – jedynie 13% ludzi dorosłych angażuje się w swoją pracę i przejawia inicjatywę w instytucji lub firmie, która ich zatrudnia. Takie osoby nie tylko widzą sens w tym, czym się zajmują, oraz czerpią z tego niemałą satysfakcję, ale przede wszystkim inicjują szereg zmian, udoskonaleń i innowacji. Pozostali, czyli zdecydowana większość, bez zbytniego zaangażowania wypełniają swoje obowiązki i nic poza tym. Albo do tego stopnia są niezadowoleni ze swojej pracy, że mniej lub bardziej otwarcie nie robią tego, co powinni. 

Zastanów się:

 • Do której grupy należysz – do zaangażowanej mniejszości, czy niezaangażowanej większości? Jakie są tego powody? Jakie masz na to dowody?
 • Ile osób, z którymi pracujesz, jest zaangażowanych w swoje obowiązki i wychodzi z inicjatywą? 
 • Jaka część twoich współpracowników robi tylko to, co musi, a jaka nie angażuje się zupełnie?

Jeśli wierzyć tym doniesieniom, wykazywanie inicjatywy w pracy (a może i szerzej – również w życiu) to niezbyt powszechna cecha. To zupełnie nie przeszkadza większości z nas deklarować, że jest zupełnie inaczej. Jak to ocenić, jak sprawdzić dla samego siebie, czy ma się inicjatywę? Można to zrobić, odpowiadając szczerze na szereg pytań i odnosząc swoje zachowania do bardziej obiektywnych kryteriów.

Ćwiczenie:

Pomyśl o swoich typowych zachowaniach w pracy i w życiu prywatnym. Przywołaj wspomnienia sytuacji, kiedy napotkałeś jakiś problem, coś ci się nie podobało i wiedziałeś, że musi się to zmienić. Na przykładzie tego typu zdarzeń oceń, na jakim poziomie jest najczęściej przejawiana przez ciebie inicjatywa.

Poziom inicjatywy Charakterystyka
Poziom 5
Doskonała inicjatywa
Umiesz wykorzystać wszystkie szanse i możliwości. Problemy traktujesz jako wyzwania. Myślisz perspektywicznie i strategicznie. Nie tylko jesteś zaangażowany w działanie, ale również swoimi słowami lub przykładem jesteś w stanie zmotywować innych do większej aktywności.
Poziom 4 
Bardzo dobra inicjatywa
W swoich działaniach jesteś samodzielny i pomysłowy. Na większość napotkanych problemów potrafisz znaleźć i śmiało przedstawić swoje rozwiązania. Po wykonaniu tego, co trzeba, szukasz też dla siebie czegoś nowego – nowych wyzwań, zadań, zajęć, zainteresowań.
Poziom 3
Dobra inicjatywa
Interesujesz się tym, co robisz. Starasz się być na bieżąco z nowinkami i w miarę możliwości wykorzystywać je w swoim życiu. Masz własne pomysły i rozwiązania i dzielisz się nimi z innymi.
Poziom 2
Słaba inicjatywa
Poza podstawowymi zajęciami i zobowiązaniami niechętnie wypełniasz dodatkowe zadania, ponieważ wymagają one od ciebie większej odpowiedzialności. Nieczęsto, ale jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zgłaszasz własne pomysły i usprawnienia, które odnoszą się jedynie do twojego zakresu obowiązków. Zdecydowanie wolisz, kiedy ktoś inny, a nie ty, jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów.
Poziom 1 
Brak inicjatywy
Jesteś bierny, potrzebujesz konkretnych poleceń, instrukcji, procedur. Lubisz, kiedy ktoś mówi ci, co zrobić, i prowadzi cię za rękę. Kiedy pada pytanie, zwykle nie masz sprecyzowanego na ten temat swojego zdania. Choć wykonujesz powierzone ci obowiązki, sam niczego nie proponujesz, nie masz pomysłów, jak coś zmienić albo udoskonalić.

Kiedy już określisz poziom swojej inicjatywy, dokonaj małego sprawdzianu szczerości własnych deklaracji i odpowiedz na następujące pytania:

 • Czy faktycznie zdarzają się takie sytuacje w twoim życiu, w których zrobiłeś coś mimo tego, że nikt nie kazał ci tego robić?
 • W jakich codziennych zachowaniach przejawia się twoja inicjatywa w życiu zawodowym?
 • Jaki swój największy pomysł przeforsowałeś i wdrożyłeś w pracy?
 • Jak na co dzień przejawia się inicjatywa w twoim życiu prywatnym?
 • Jakie możesz podać przykłady swojego zachowania z ostatniego tygodnia, któ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy