Dołącz do czytelników
Brak wyników

Co nowego w biologii?

17 lipca 2018

NR 23 (Wrzesień 2017)

Ptaki też używają repelenty przeciw kleszczom

313

Już dawno temu ornitolodzy zaobserwowali, że ptaki do budowy gniazd wykorzystują różne śmieci pozostawione przez ludzi. Najczęściej są one wykorzystywane jako materiał do wyściełania lub wzmacniania gniazda, choć np. altanniki używają znalezionych plastikowych i metalowych części do ich ozdabiania.

Takie wykorzystanie śmieci niestety często nie wychodzi ptakom na dobre. Co roku wiele młodych ptaków, np. bocianów, ginie jeszcze przed opuszczeniem gniazda zaplątane w przyniesione przez rodziców sznurki. Z tego powodu ważne jest uczulanie ludzi także na ten negatywny aspekt śmiecenia, często zaniedbywany, gdy mowa o sprzątaniu odpadów. Naukowców jednak zainteresował szczególnie jeden rodzaj śmieci znoszony do gniazd ptaków – niedopałki papierosów. Pomyśleli, że ptaki niekoniecznie wykorzystują tzw. pety tylko dla wygodnego wyścielenia gniazda. Jak każdy wie, podczas spalania tytoniu uwalniane są dziesiątki substancji chemicznych, z których wiele stanowią groźne toksyny. I choć dla człowieka są szkodliwe jedynie w wysokich dawkach lub wchłaniane przez długi czas, to już ich niewielkie stężenia pozostające na papierosowych filtrach mogą skutecznie zabijać bezkręgowce. A tych w ptasich gniazdach nie brakuje. Zwierzęta te są nękane przez całą rzeszę ektopasożytów, jak kleszcze, pchły, wszoły czy krwiopijne roztocze. Ornitolodzy zaczęli więc podejrzewać, że znoszenie niedopałków do gniazd może być przez ptaki odpowiedzią na występujące w nich pasożyty. Liczne badania pokazały już, że się nie mylili, choć substancje toksyczne mogą także wpływać negatywnie na zdrowie piskląt, to jednak odstraszanie pasożytów wydaje się być dla ptaków ważniejsze. 

POLECAMY

Bardzo ciekawe badanie przeprowadzili ostatnio naukowcy z Meksyku. Dowiedli oni w sposób eksperymentalny, że ptaki są świadome działania niedopałków i regulują ich liczbę w gnieździe w odpowiedzi na presję pasożytniczą. Badacze do badań wykorzystali pospolity gatunek – dziwuszkę ogrodową – który znany był z częstego znoszenia niedopałków do gniazd. Podzielili oni gn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy