Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ochrona środowiska

26 czerwca 2018

NR 26 (Marzec 2018)

Yoho National Park, czyli kilka impresji z podróży

0 825

Kiedy wylądowałam w Calgary moja przyjaciółka mieszkająca od trzydziestu lat w Kanadzie powiedziała: „Jeśli chcesz zobaczyć piękną Kanadę, musimy jechać w Góry Skaliste. Zobaczysz bajkowe miejsca”. I zawiozła mnie do Parku Narodowego Yoho, dwie godziny jazdy samochodem na wschód od miasta.

Słowo Yoho w dialekcie Cree, którym posługuje się część mieszkańców Kanady, oznacza podziw i cud. Słowo to odzwierciedla dokładnie to, co można zobaczyć w Parku – siłę wody i lodu, niezwykłe malownicze krajobrazy warunkowane zróżnicowaną rzeźbą terenu i roślinnością oraz dowody pradawnego życia oceanicznego zachowane w skamielinach. Spotykamy tam majestatyczne góry upstrzone płatami lodowców (w tym 28 szczytów o wysokości ponad 3000 m) z najwyższym szczytem Mount Vaux wyrastającym w górę na ponad 3300 m, zasilane przez lodowce wodospady, mierzący ponad 380 m Takakkaw Falls oraz znacznie mniejszy, ale szeroki Wapta Falls, ponad 60 niezwykle malowniczych jezior glacjalnych oraz rzeki. Magiczna górska scenografia tworzy niezwykłej urody dzieła sztuki charakteryzujące się subtelną paletą barw. 

POLECAMY

Park Narodowy Yoho (ang. Yoho National Park) zaliczany do Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 1984 roku położony jest w kanadyjskich Górach Skalistych wzdłuż zachodniego zbocza wielkiego kontynentalnego przełomu obu Ameryk w południowo-wschodniej części prowincji Kolumbii Brytyjskiej. Park uzyskał status parku narodowego w 1886 roku, a jego utworzenie ściśle wiązało się z budową linii kolejowej. W grudniu 1883 roku tory zostały pociągnięte do najwyższego punktu przełęczy Kopiącego Konia (ang. Kicking Hourse Pass), a w roku następnym linia kolejowa ciągnęła się przez cały obszar zwany dzisiaj parkiem narodowym. Park Narodowy Yoho jest drugim w kolejności objętym ochroną obszarem w Kanadzie, po Parku Narodowym Banff utworzonym rok wcześniej. W porównaniu do sąsiednich parków Banff, Jasper i Kootenay usytuowanych w Górach Skalistych, Yoho jest najmniejszy (1310 km2).

Fot. 1. Jezioro Szmaragdowe w Parku Narodowym Yoho, BC, Kanada. Zdjęcie wykonane zostało ze szlaku prowadzącego wokół jeziora. Fot. Iwona Melosik, 2017 r.

Fot. 2. Jezioro Szmaragdowe w Parku Narodowym Yoho, BC, Kanada. Fot. Iwona Melosik, 2017 r.

W Parku Narodowym Yoho występuje ok. 600 gatunków roślin, od jasnokorej sosny (Pinus albicaulis) i modrzewia Lyalla (Larix Lyallii) przybierających formę rozłożystych krzewów lub małych drzew w zimnym i śnieżnym piętrze subalpejskim, do dorastających do 70 m wysokich drzew daglezji sinej (Pseudotsuga menziesii) oraz sosny skręconej w odmianie szerokolistnej (Pinus contorta var. latifolia) w niższych położeniach górskich. W parku bytuje wiele zwierząt, między innymi amerykański czarny niedźwiedź (Ursus americanus), puma płowa (Puma concolor), rosomak tundrowy (Gulo gulo), ryś (Felis lynx) i kojot (Canis latrans). W wyższych położeniach górskich w parku zobaczyć można również kozy górskie (Oreamnos americanus). W Kolumbii Brytyjskiej istnieje niemal połowa światowej populacji tych zwierząt, zwanych ze względu na niemal akrobatyczne zdolności poruszania się po oblodzonych stromych skałach, kozo-anytylopami. Niestety są one wciąż jeszcze zabijane przez myśliwych w Kolumbii Brytyjskiej. W parku występuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym orły przednie (Aquila chrysaetos canadensis), bieliki amerykańskie (Haliaeetus leucocephalus), sowy, jastrzębie,  ptaki z rodziny gajówek czy drozdowatych. 

Podczas pierwszej wyprawy naszym celem było Jezioro Szmaragdowe (ang. Emerald Lake), mniej zatłoczone od znajdujących się w pobliżu Jeziora Luizy (ang. Lake Louise) i miasteczka Banff w sąsiednim Parku Narodowym Banff. Jezioro Szmaragdowe jest największym jeziorem w Parku Yoho i charakteryzuje się niezwykle pięknymi błękitno-turkusowymi wodami. Bajeczna barwa wody jeziora jest wynikiem rozpuszczonych w wodzie glacjalnych osadów, zwanych mąką skalną, na których to cząsteczkach załamują się promienie słoneczne. Jezioro wypełnia nieckę otoczoną górami, ale wokół niego prowadzi jeden ze szlaków turystycznych (fot. 1–2). Odkryte zostało w 1882 roku przez legendarnego przewodnika górskiego Toma Wilsona. 

W lasach wokół Jeziora Szmaragdowego dominują dorastające do 60 m żywotniki olbrzymie (Thuja plicata), cisy (Taxus brevifolia), najpiękniejsze wśród choin – długowieczne choiny zachodnie (Tsuga heterophylla) o igłach nierównej długości, oraz sosny zachodnie o 5 miękkich igłach w pęczku (Pinus monticola). Wśród roślin zielnych występują storczyki, wśród nich storczyk o pięknych żółtych kwiatach – Cypripedium calceolus. Nad jeziorem można spotkać łosia (Alces alces), czarnego niedźwiedzia (baribala) i inne zwierzęta. 

Ponad jeziorem (ang. Burgess Pass trail) odkryto szczątki fosylne wodnych organizmów w łupkach ze środkowego kambru, sprzed 505 milionów lat. Jedna z teorii mówi, że prądy wodne sprawiały, że osady tworzyły lawiny grzebiące żyjące organizmy, inna przypisuje powstanie tych skamielin obecności tzw. zimnych kominów (ang. cold seep lub cold vent), obszarów na dnie oceanicznym, gdzie wydobywa się siarkowodór lub metan, często tworząc tzw. baseny solankowe (ang. brine pool). Zarówno liczba skamieniałości, jak i stan ich zachowania sytuują to stanowisko jako jedno z najbardziej istotnych  na świecie. Szczątki  tych organizmów cechują się doskonałym uwidocznieniem miękkich ­fragmentów ciała, co jest ­niezwykłe w tak starych okazach. Obecnie prz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy