Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ochrona środowiska

26 czerwca 2018

NR 26 (Marzec 2018)

Yoho National Park, czyli kilka impresji z podróży

0 178

Kiedy wylądowałam w Calgary moja przyjaciółka mieszkająca od trzydziestu lat w Kanadzie powiedziała: „Jeśli chcesz zobaczyć piękną Kanadę, musimy jechać w Góry Skaliste. Zobaczysz bajkowe miejsca”. I zawiozła mnie do Parku Narodowego Yoho, dwie godziny jazdy samochodem na wschód od miasta.

Słowo Yoho w dialekcie Cree, którym posługuje się część mieszkańców Kanady, oznacza podziw i cud. Słowo to odzwierciedla dokładnie to, co można zobaczyć w Parku – siłę wody i lodu, niezwykłe malownicze krajobrazy warunkowane zróżnicowaną rzeźbą terenu i roślinnością oraz dowody pradawnego życia oceanicznego zachowane w skamielinach. Spotykamy tam majestatyczne góry upstrzone płatami lodowców (w tym 28 szczytów o wysokości ponad 3000 m) z najwyższym szczytem Mount Vaux wyrastającym w górę na ponad 3300 m, zasilane przez lodowce wodospady, mierzący ponad 380 m Takakkaw Falls oraz znacznie mniejszy, ale szeroki Wapta Falls, ponad 60 niezwykle malowniczych jezior glacjalnych oraz rzeki. Magiczna górska scenografia tworzy niezwykłej urody dzieła sztuki charakteryzujące się subtelną paletą barw. 

Park Narodowy Yoho (ang. Yoho National Park) zaliczany do Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 1984 roku położony jest w kanadyjskich Górach Skalistych wzdłuż zachodniego zbocza wielkiego kontynentalnego przełomu obu Ameryk w południowo-wschodniej części prowincji Kolumbii Brytyjskiej. Park uzyskał status parku narodowego w 1886 roku, a jego utworzenie ściśle wiązało się z budową linii kolejowej. W grudniu 1883 roku tory zostały pociągnięte do najwyższego punktu przełęczy Kopiącego Konia (ang. Kicking Hourse Pass), a w roku następnym linia kolejowa ciągnęła się przez cały obszar zwany dzisiaj parkiem narodowym. Park Narodowy Yoho jest drugim w kolejności objętym ochroną obszarem w Kanadzie, po Parku Narodowym Banff utworzonym rok wcześniej. W porównaniu do sąsiednich parków Banff, Jasper i Kootenay usytuowanych w Górach Skalistych, Yoho jest najmniejszy (1310 km2).

Fot. 1. Jezioro Szmaragdowe w Parku Narodowym Yoho, BC, Kanada. Zdjęcie wykonane zostało ze szlaku prowadzącego wokół jeziora. Fot. Iwona Melosik, 2017 r.

Fot. 2. Jezioro Szmaragdowe w Parku Narodowym Yoho, BC, Kanada. Fot. Iwona Melosik, 2017 r.

W Parku Narodowym Yoho występuje ok. 600 gatunków roślin, od jasnokorej sosny (Pinus albicaulis) i modrzewia Lyalla (Larix Lyallii) przybierających formę rozłożystych krzewów lub małych drzew w zimnym i śnieżnym piętrze subalpejskim, do dorastających do 70 m wysokich drzew daglezji sinej (Pseudotsuga menziesii) oraz sosny skręconej w odmianie szerokolistnej (Pinus contorta var. latifolia) w niższych położeniach górskich. W parku bytuje wiele zwierząt, między innymi amerykański czarny niedźwiedź (Ursus americanus), puma płowa (Puma concolor), rosomak tundrowy (Gulo gulo), ryś (Felis lynx) i kojot (Canis latrans). W wyższych położeniach górskich w parku zobaczyć można również kozy górskie (Oreamnos americanus). W Kolumbii Brytyjskiej istnieje niemal połowa światowej populacji t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy