Dołącz do czytelników
Brak wyników

Pomysł na lekcję

3 lipca 2018

NR 25 (Styczeń 2018)

Zanieczyszczenie powietrza i jego skutki. Scenariusz lekcji

0 65

✓Temat zajęć: Zanieczyszczenie powietrza i jego skutki
✓Liczba godzin lekcyjnych: 2 x 45 minut
✓Poziom: liceum
✓Celem zajęć jest określenie przez uczniów wpływu zanieczyszczeń powietrza na organizmy (drzewa i porosty) na podstawie obserwacji oraz przy pomocy skali porostowej.
Cele szczegółowe:
W zakresie wiadomości uczeń:

  • wymienia przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza,
  • wylicza substancje zanieczyszczające powietrze,
  • rozpoznaje gatunki drzew występujące w parku przy pomocy klucza do oznaczania,
  • definiuje pojęcie bioindykacja,
  • rozróżnia typy kształtów plech porostowych na podstawie obserwacji.

W zakresie umiejętności uczeń:

  • charakteryzuje wpływ zanieczyszczenia powietrza na organizmy (drzewa i porosty),
  • szacuje wielkość uszkodzeń obserwowanych gatunków drzew,
  • określa stopień skażenia powietrza przy pomocy skali porostowej,
  • zaznacza miejsce obserwacji na mapie,
  • proponuje działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Postawy i przekonania:

  • uświadamia sobie szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na różne organizmy,
  • docenia wartość środowiska przyrodniczego,
  • aktywnie pracuje na zajęciach,
  • rozwija postawę proekologiczną oraz wrażliwość na piękno przyrody,
  • przestrzega zasad właściwego zachowywania się na zajęciach terenowych.

✓Środki dydaktyczne:

  • atlasy do oznaczania drzew (np. „Drzewa naszych lasów”, „Drzewa, kieszonkowy atlas”),
  • karty pracy (załącznik 1),
  • schematy przedstawiające korony drzew w różnych fazach uszkodzenia (załącznik 2),
  • schematy przedstawiające gałęzie w różnych fazach uszkodzenia (załącznik 3),
  • skala porostowa (załącznik 4),
  • lupy.

✓Strategie nauczania: operacyjna.
✓Formy pracy: zbiorowa i grupowa.
✓Metody nauczania:

  • metody oparte na asymilacji wiedzy: pogadanka,
  • metody oparte na obserwacji: obserwacja w terenie,
  • metody oparte na działaniu praktycznym: ćwiczenia w terenie, karta pracy,
  • metody oparte na samodzielnym dochodzeniu do wie­dzy: praca z tekstem, dyskusja dydaktyczna (metaplan).

Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

  1. Przywitanie uczniów.
  2. Czynności organizacyjno-porządkowe oraz przypomnienie uczniom zasad właściwego zachowywania się na zajęciach terenowych.
  3. Wyjście do parku. 

Faza realizująca:

  1. Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik 1), następnie nawiązuje do tematu lekcji – prowadzący przeprowadza pogadankę z uczniami na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza, substancji, które je zanieczyszczają, pyta, w jaki sposób można ocenić stopień zanieczyszczenia powietrza, co to jest bioindykacja oraz dlaczego porosty są dobrymi biowskaźnikami. Uczniowie uzupełniają zadanie 1 na karcie pracy.
  2. Nauczyciel rozdaje materiały dodatkowe, lupy. Następnie dzieli podopiecznych na 3 grupy (każda z grup powinna mieć swojego ­opiekuna). Zespoły udają się w wybrane przez siebie miejsce w parku i wykonują zadanie 2 na karcie pracy.
  3. Po ustalonym czasie grupy wracają na miejsce zbiórki, prezentują wyniki i wspólnie wyciągają wnioski.   

Faza podsumowująca:

  1. Powrót do szkoły.
  2. Uczniowie przy pomocy prowadzącego razem tworzą metaplan, pt. „Powietrze wokół nas” (załącznik 5).
  3. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, zadaje zadanie domowe (załącznik 6), ocenia aktywność i zaangażowanie każdego z uczniów oraz prosi uczniów o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej (załącznik 7).
  4. Pożegnanie uczniów.

Załącznik 1

Karta pracy

Zadanie 1. Porosty są dobrymi bioindykatorami, ponieważ… Napisz 4 uzasadnienia.
1. ..................................................................................................................................................................................................

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy