Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

4 lipca 2018

NR 24 (Listopad 2017)

Vancouver – zielona perła Kanady

0 759

Vancouver – trzecia co do wielkości metropolia w Kanadzie, po Toronto i Montrealu, pełniąca funkcję portu u wybrzeży Pacyfiku, stanowi dom dla połowy mieszkańców prowincji Kolumbii Brytyjskiej (240 000 ludzi). Miasto należy do najgęściej zaludnionych w Ameryce Północnej, po Nowym Yorku, San Francisco i Mexico City. Mimo to ludzie chcą tam żyć i ceny domów wywindowane są do absurdu. 

Metropolia, określana ja­ko Greater Vancouver i zarządzana przez polityczną korporację Metro Vancouver Regional District (MVRD), podzielona jest na 23 obszary obejmujące główne centrum miejskie i obszary podmiejskie. Ścisłe centrum rozciąga się od znanego na całym świecie Stanley Park na zachodzie do Gastown i Chinatown na wschodzie. Od północy zamyka je Burrard Inlet, a na południu False Creak. Poniższy opis, mający na celu przedstawienie planu stworzenia najbardziej zielonego miasta na świecie, dotyczy centrum i obrzeży Vancouver. 

POLECAMY

Vancouver zaliczane jest do pierwszej piątki miast na świecie ze względu na jakość życia jego mieszkańców (Frary 2009). Tę wysoką pozycję warunkują przede wszystkim: 

 • oceaniczny klimat (w Kanadzie ta metropolia jest najcieplejszym miastem w okresie zimy);
 • pierwotnie występująca roślinność, określana jako umiarkowany las deszczowy (ang. temperate rain forest), w dużej mierze zastąpiona miejskimi oazami zieleni;
 • czystość miasta (Vancouver jest najczystszym miastem w Kanadzie, Malone 2007, zobacz też //www.ecowatch.com/top-10-greenest-cities-in-the-world-1881963132.html);
 • niezwykłe położenie miasta pomiędzy górami (North Shore Mountains), obszarami leśnymi a Pacyfikiem, co sprzyja sportowi i rekreacji;
 • szkolnictwo na wysokim poziomie (University of British Columbia należy do pierwszej czterdziestki najlepszych uniwersytetów na świecie);
 • przyjaźnie nastawieni ludzie różnych nacji zamieszkujący tę metropolię;
 • sprzyjające uwarunkowania ekonomiczne. 

Już w chwili obecnej miasto stanowi fantastyczne zestawienie interesującej architektury przetykanej wszechobecną zielenią. Zielone detale w formie kwietnych ampli zawieszonych na latarniach, ogromnych donic wypełnionych pięknymi kompozycjami kwietnymi wzdłuż ulic, ukwieconych witryn sklepowych, wzbogacone są o ogromne obszary parków, skwerów, połacie wypielęgnowanych i czystych trawników oraz zadrzewione aleje. To wszystko jest harmonijnie zestawione z rzeźbami, fontannami, kaskadami lub małymi zbiornikami wody. Często wystarczy przejść kilka kroków zatłoczonymi ulicami, żeby znaleźć się w zacisznej enklawie pełnej kolorowych kwiatów, wypielęgnowanej, dobrze nawodnionej trawy i stylowych ławeczek najczęściej ufundowanych przez mieszkańców. Zieleń jest wszędzie, na poziomie gruntu i na wysokich, często piętrowych tarasach domów oraz na dachach wysokich budynków. Wystarczy więc wyjść na dach lub na taras, aby znaleźć się w zielonym zacisznym raju (fot. 2–4). Ale dlaczego nie może być jeszcze piękniej…

Dla miasta Vancouver stworzono plan działania obejmujący lata 2015–2020, który ma doprowadzić do stworzenia najbardziej zielonego miasta na świecie (ang. GREENEST CITY 2020 ACTION PLAN, GCAP, część II). Ten kompleksowy plan zakłada realizację szeregu celów pogrupowanych w następujących obszarach działania:

 1. Klimat i źródła odnawialne. Do roku 2020 planuje się ograniczenie o 33% emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez społeczność miasta, a o 80% w roku 2050 w stosunku do poziomu z 2007 r. Planuje się również wyeliminowanie przed 2050 r. zależności od kopalnych źródeł energii. 
 2. Zielone budownictwo. W ramach ­tego obszaru działań chodzi o zre­dukowanie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w istniejących budyn­kach o 20% w stosunku do 2007 roku. W tym celu wymienia się w istnie­jących budynkach systemy grzewcze, wentylacyjne, okna, oparte na gazie źródła ciepła, a także buduje się nowe domy pasywne charakteryzujące się niemal zerowym zużyciem energii (redukcja o 80–90% zużycia energii w stosunku do tradycyjnego amerykańskiego budownictwa, w Polsce są to domy o standardzie NF15 – EUco ≤15 kWh/(m²/rok). Domy takie charakteryzują się wysokim nasłonecznieniem, doskonałą wentylacją, a także oknami o wysokich współczynnikach izolacji cieplnej. Jak przekonują konstruktorzy, w domu pasywnym wystarczy 10 świeczek tealightów, aby ogrzać salon o powierzchni 18,5 m2 w środku zimy (fot. 2). 
 3. Zielony transport. Włodarze miasta starają się pozyskać stałe źródła finansowania dla projektów usprawnienia transportu na wszystkich poziomach administracji rządowej. Zakłada się, że preferowanym systemem komunikacyjnym stosowanym w mieście będzie jazda na rowerze, publiczny transport oraz poruszanie się pieszo. Zakłada się, że do 2020 r. 55% wszystkich podróży, jakie będzie podejmował mieszkaniec miasta, będzie realizowane w ten sposób. Aby ograniczyć ilość emitowanych przez samochody spalin, planuje się coraz szersze stosowanie samochodów elektrycznych, na biopaliwa, biometan lub wodór. Preferowane jest też wykorzystywanie jednego samochodu zamiast kilku przez grupę mieszkańców w celu odbycia podróży do danego celu. Ponadto aby zrealizować zakładane cele, opracowane zostały plany (ang. Mayors’ Council Transportation oraz Transit Plan), które zakładają stworzenie bardziej efektywnego systemu komunikacji, m.in. rozbudowany został kolejowy system szybkiego transportu na duże odległości [ang. Broadway SkyTrain (fot. 1)] łączący odległe części miasta, usprawniany jest system kursowania trolejbusów oraz system ścieżek rowerowych, a także budowane są wygodne i bezpieczne chodniki. Zakładano również, że o 20% zredukuje się odległości, jakie musi pokonywać mieszkaniec miasta w ciągu roku w stosunku do odległości, jakie pokonywał w roku 2007. Ten ostatni cel został osiągnięty już w 2014 r. 

  Fot. 1. Vancouver, Broadway SkyTrain
   
 4. Ograniczenie ilości produkowanych przez mieszkańców śmieci (ang. Green Bin program). W roku 2008 ilość wyprodukowanych śmieci w Vancouver wynosiła 480 000 ton, w roku 2013 uległa zmniejszeniu do 394 600 ton i ta spadkowa tendencja stale się utrzymuje. Zwraca się uwagę na segregację i recykling odpadów. Czyste odpadki żywnościowe są kompostowane, a nie zakopywane i poddawane rozkładowi beztlenowemu. W celu zgromadzenia odpadów poddanych kompostowaniu miasto zapewnia odpowiednie pojemniki, które co tydzień się wywozi. Opakowania po żywności i wszelkie inne zadrukowane papiery również się segreguje w odpowiednich do tego celu pojemnikach. Producenci tego typu odpadów papierowych zobowiązani są do przewidywania skutków ich wyprodukowania na środowisko [ang. An Extended Producer Responsibility (EPR) program].
 5. Zwiększenie dostępności terenów zielonych dla mieszkańców miasta oraz renaturyzacja obszarów zielonych. Grupa naukowców z Massachusetts Institute of Technology i pracownicy Światowego Forum Ekonomicznego na podstawie danych z Google Street View zaliczyli Vancouver do dziesięciu miast na świecie, w których jest najwięcej drzew. Na tę wysoką pozycję składa się wysiłek jego mieszkańców, projektantów zieleni, architektów i włodarzy miasta. Uruchomione w ramach GCAP programy zakładają, że wszyscy mieszkańcy miasta będą mieli dostęp do terenów zielonych w odległości nie większej niż 5-minutowy spacer. W roku 2010 w przypadku 92,6% mieszkańców warunek ten był spełniony; dalszy wzrost o 0,1% uzyskano w roku 2014. Aby zwiększyć dostępność terenów zielonych, zakłada się posadzenie 150 000 drzew do roku 2020. Prowadzone są akcje, w których każdy z mieszkańców może wybrać, zakupić za niewielkie pieniądze (ok. 10 $), a następnie posadzić drzewko reprezentujące jeden z 27 przygotowanych gatunków lub odmian. Ponadto uruchomione zostały programy (m.in. edukacyjne) mające na celu pomoc mieszkańcom w zielonym urządzeniu terenów prywatnych (ang. TreeKeepers Program). Zwiększenie areału terenów zielonych będzie skutkować zwiększeniem bioróżnorodności, zmniejszeniem skutków potencjalnych powodzi, podniesieniem standardu życia mieszkańców miasta oraz czystszymi powietrzem i wodą. 
  Vancouver otoczone jest przez parki, przy czym ich liczba stale się zwiększa (np. utworzony został nowy 10-hektarowy park w East Fraserlands). Jednym z największych miejskich parków na świecie, niemal w samym sercu Vancouver, jest Stanley Park utworzony w 1888 r. Park o powierzchni 400 hektarów stanowi mozaikę umiarkowanych lasów deszczowych, wypielęgnowanych trawników, pięknych ogrodów, terenów sportowych, ścieżek turystycznych o łącznej długości 27 km, czystych plaż oraz punktów widokowych (fot. 5). W parku można znaleźć wiele gatunków roślin natywnych dla zachodniej części Ameryki Północnej, takich jak: dorastająca do kilkudziesięciu metrów jodła olbrzymia (Abies grandis), szybko rosnący świerk sitkajski (Picea stichensis), pachnąca cytrusami daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), sosna zachodnia (Pinus monticola), spokrewniona z sosną Banksa – sosna wydmowa (Pinus contorta var. contorta), pięknie przebarwiające się jesienią – klon okrągłolistny (Acer circinatum) i klon wielkolistny (A. macrophyllum), a także spokrewniona z europejską wierzbą pięciopręcikową – pacyficzna wierzba (Salix lucida ssp. lasiandra), i wiele innych drz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Biologia w Szkole"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy