Od jajka do kury
Zapraszamy do lektury czterdziestego ósmego wydania czasopisma Biologia w szkole, w którym czeka na Ciebie niezbędnik kreatywnego nauczyciela, czyli działania, narzędzia i metody rozwijające wyobraźnię uczniów. Sprawdź, jak rozwijać w uczniach najbardziej pożądaną obecnie umiejętność, jaką jest kreatywność. Przygotowaliśmy także pierwszą część tematu od rośliny do leku. W ceyklu tym przedstawimy informacje o aktywnych składnikach w roślinnych surowcach, o leczniczych surowcach roślinnych stosowanych w kraju i na świecie, o sposobach leczenia roślinami w przeszłości oraz o współczesnym zastosowaniu aktywnych substancji roślinnych jako składników leków i otrzymywania kolejnych pochodnych jako leków.Skrozystaj również z naszych scenariuszy zajęć "Od jajka do kury" oraz "Po co te nerwy?". Przyjemnej lektury!
SIECI NATURY
Ewolucyjny sukces to nie tylko bycie tu i teraz, ale sposób na długowieczność. Rośliny klonalne tworzą sieci podziemne i nadziemne istniejące tysiące lat. Gdzie można spotkać te niezwykłe sieci? Wszędzie wokół nas. To truskawka w naszym ogródku, koniczyna na trawniku, skrzyp na polu, ostrożeń na łące, turzyca na plaży, paproć i widłak w lesie oraz wiele innych. Wszystkie te organizmy, powstałe w różnym czasie, należą do różnych grup taksonomicznych, ale mają podobny plan budowy architektury ciała, który zapewnia im sukces trwania – SIEĆ.
JAK NAUCZYĆ DZIECI RADZENIA SOBIE Z PORAŻKAMI?
Wizja porażki może nie pozwolić nam na opuszczenie strefy komfortu bezpiecznej na tyle, na ile bezpieczny jest wózek dla małego dziecka. Nie ma w nim ryzyka upadku. Nie ma w nim też szansy na zrobienie pierwszego kroku, a o pójściu własną drogą w ogóle nie można mówić. Rzecz nie w tym, by uchronć dzieci przed porażkami, bo to niemożliwe, lecz by nauczyć je radzić sobie z nimi, przekuwać w rozwijające doświadczenie. Jak to zrobić?
Zawartość dostępna online
Pomysł na lekcję
Od jajka do kury
Po co te nerwy?
Polecamy
Beez – świat oczami pszczoły
Laboratorium
W szczawiowym blasku
Ze świata botaniki
Od rośliny do leku, czyli jak rośliny leczą? Część I
Ze świata zoologii
Vaquita – endemiczny morświn skazany na wymarcie
Pracownia pedagogiczna
Wykorzystaj energię stresu do samorozwoju
Jak nauczyć dzieci radzenia sobie z porażkami?
Pracownia pedagogiczna
Niezbędnik kreatywnego nauczyciela – działania, narzędzia i metody rozwijające wyobraźnię uczniów
Otwarty dostęp
Ptaki i kawa – problem wielokrotnie złożony
Biochemia
Konopie to nie tylko marihuana
Ze świata zoologii
Cyraneczka bajkalska w Polsce
Ekologia
Sieci natury, czyli architektura roślin klonalnych z sukcesem ewolucyjnym
Temat numeru
Inspirowane naturą
KONGRES NAUCZYCIELI BIOLOGII I PRZYRODY
Dziękujemy, że byliście z nami!