Ptaki za miedzą
Zapraszamy do lektury marcowego wydania czasopisma Biologia w Szkole, w której czeka na Ciebie druga część artykułu pt. "Od rośliny do leku, czy jak rośliny leczą?". Tym razem zostaną opisane krajowe rośliny, które przez wieki były i są również współcześnie stosowane do leczenia różnych schorzeń. Jako pomysł na lekcję proponujemy sposby izolacji związków leczniczych: olejków eterycznych i metabolitów wtórnych z surowców roślinnych. Koniecznie sprawdź również dlaczego trzeba rozwijać w uczniach krytyczne myślenie o mediach społecznościowych i jak to robić oraz artykuł dotyczący kształtowania asertywności i rozwijania empatii w komunikacji między uczniami. Zapraszamy do lektury!
CZOSNACZEK POSPOLITY
Czosnaczek pospolity to roślina, którą na pewno każdy z nas widział wiele razy podczas spacerów. Naturalny obszar jego występowania obejmuje Europę, Afrykę Północną oraz zachodnią i południową Azję. Gatunek ten w błyskawicznym tempie rozszerza swój zasięg za oceanem i jest zaliczany do najbardziej inwazyjnych roślin w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Argentynie. W jaki sposób doszło do jego ekspansji? Jakie cechy decydują o jego sukcesie ekologicznym? Czy można go jeszcze zatrzymać?
ANTYKLIMATYCZNE GRZYBY
Jak można przeciwdziałać nowym zagrożeniom? Najlepiej wykazać się wszechstronnością i szybkością reakcji. Teoria ewolucji wskazuje bowiem na różnorodność oraz bardziej intensywne zmiany widoczne u gatunków o wysokim tempie ewolucji. To właśnie udowodniły grzyby w trakcie 1,5 mld lat swojej historii*. Jak więc wygląda grzybowe portfolio? Czy to właśnie królestwo grzybów może przyczynić się do złagodzenia drastycznych dla ludzi skutków zmian klimatycznych?
Zawartość dostępna online
Z księgarskich półek
Ptaki za miedzą
Polecamy
Gra Angry Birds – bawi, ale czy może uczyć?
Laboratorium
Kwiat pod mikroskopem
Ze świata botaniki
Od rośliny do leku, czyli jak rośliny leczą? Część II
Pomysł na lekcję
Sposoby izolacji związków leczniczych – olejków eterycznych i metabolitów wtórnych z surowców roślinnych
Biochemia
Nikotyna – czym właściwie jest i dlaczego jest tak popularna?
Pracownia pedagogiczna
YouTube w edukacji wczesnoszkolnej
Nauka przez doświadczanie
Pracownia pedagogiczna
Kształtowanie asertywności i rozwijanie empatii w komunikacji między uczniami – wskazówki do budowania dobrych relacji koleżeńskich
Dlaczego trzeba rozwijać w uczniach krytyczne myślenie o mediach społecznościowych i jak to robić?
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
Ze świata botaniki
Czosnaczek pospolity – kulisy sukcesu za Oceanem
Ze świata zoologii
Królik zdobywca
Ekologia
Antyklimatyczne grzyby
Temat numeru
Od metodyki science do praktyki STEAM w projekcie „BIRDnet” realizowanym za pomocą narzędzi eTwinning