Lato – komary i książki
We wrześniowym wydaniu czasopisma “Biologia w Szkole” przeczytasz artykuł pt. “Wodne pocałunki ptaków”, w którym odpowiadamy na pytanie jak ptaki radzą sobie w wielkie upały. Przytaczamy też korzyści płynące z sadzenia drzew, których podobno na świecie jest więcej niż gwiazd na Drodze Mlecznej! Poruszamy temat czapli białej i tego jak rekolonizuje Europę. Zapraszamy do lektury!
BARWNIKI ROŚLINNE - DLACZEGO ŚWIAT JEST KOLOROWY
Zmienność gamy kolorystycznej barw w przyrodzie zdeterminowana jest następującymi po sobie porami roku. Wiosną następuje eksplozja kolorów, na drzewach zaczynają się pojawiać jasnozielone liście oraz kwiaty o bogatej gamie kolorów. Swój zielony kolor odzyskują też szarozielone rośliny iglaste. Latem wszystkie barwy stają się nieco bardziej stonowane. Pojawiają się owoce, które powoli zmieniają zabarwienie z zielonych na właściwe dla danego gatunku. Jesienią barwy stają się lekko przygaszone, następuje rozkład poszczególnych barwników w oczekiwaniu na zimę.
KĄPIELE LEŚNE, CZYLI JAK ZAFASCYNOWAĆ DZIECI NATURĄ
Człowiek zwykle intuicyjnie wyczuwa, a zarazem doświadcza, że bycie w naturze dobrze działa na jego psychikę i ciało. Długie spacery pośród łąk i lasów niejednokrotnie koją nerwy, są źródłem inspiracji bądź uspokojenia rozbieganych myśli. Pierwotne kultury i narody czerpały mądrość z natury, dlatego obdarzały ją wielkim szacunkiem. To, co intuicyjne w człowieku, współcześnie można zbadać „pod lupą” dzięki naukowcom.
JAK SYMBIONTY KSZTAŁTOWAŁY ŻYCIE NA ZIEMI
Obserwując życie na Ziemi, zachwycając się jego różnorodnością, rzadko uświadamiamy sobie, ile tak naprawdę rzeczy zawdzięczamy najmniejszym organizmom zamieszkującym naszą planetę. Wzrost roślin, śpiew ptaków czy też zdolność organizmów do ruchu – nic z tego nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi mikroskopijni sąsiedzi – bakterie, grzyby, protisty i wirusy – które od milionów lat wspierają nas lub nam przeszkadzają w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń. Jaki pożytek możemy mieć z ich obecności? W jaki sposób są one powiązane z organellowymi generatorami energii obecnymi w naszych komórkach?
Zawartość dostępna online
Z księgarskich półek
Lato – komary i książki
Polecamy
Banici, Dziki Zachód i ekologia? Gra Red Dead Redemption 2 i nauka przyrody
Laboratorium
Szczawik – ruchliwa roślina
Ze świata botaniki
Rośliny lecznicze i trujące żyją obok nas
Biochemia
Barwniki roślinne – dlaczego świat jest kolorowy
Pracownia pedagogiczna
Kąpiele leśne, czyli jak zafascynować dzieci naturą
Najczęstsze zaburzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Pracownia pedagogiczna
Mózg społeczny, czyli czego potrzebuje człowiek, by uniknąć bólu związanego z wykluczeniem
Biotechnologia
Ewolucyjni pasażerowie na gapę, czyli jak symbionty kształtowały życie na Ziemi
Ze świata zoologii
Czapla biała rekolonizuje Europę
Biochemia
Kilka słów o jodzie
Temat numeru
A gdyby tak posadzić drzewo…
Co nowego w biologii?
Wodne pocałunki ptaków
Pomysł na lekcję
Fotosynteza jako proces dwuetapowy – faza ciemna