Jakie są Twoje supermoce? – odkryj pozytywne strony zawodu nauczyciela
W lipcowym wydaniu czasopisma Biologia w szkole piszemy o pozytywnych stronach zawodu nauczyciela. Wielu nauczycieli w ostatnim czasie coraz głośniej mówi o swoim niezadowoleniu z warunków pracy, reform edukacji, relacji z młodzieżą i współpracy z rodzicami. Coraz więcej pracowników oświaty mierzy się z wypaleniem zawodowym, szuka profesjonalnej pomocy lub cierpi w samotności. Jednak większość nie wyobraża sobie życia w innym zawodzie, bez radości, jaką daje możliwość obcowania z młodym pokoleniem i wspierania dzieci na drodze do ich rozwoju i życiowych sukcesów. Ponadto w tym wydaniu znajdziesz czwartą i zarazem ostanią część artykułu pt. opisująca, jak surowce roślinne, a dokładnie związki chemiczne w nich zawarte są wykorzystywane przez człowieka w celach leczniczych. W tej części opisane zostały składniki roślinne, które miały kluczowe znaczenie dla zdrowia ludzkiego i, co więcej, nadal są stosowane do leczenia tych schorzeń, ale podawane w formie np. tabletek. Zapraszamy do lektury!
EKSTERMINACJA GEPARDA AZJATYCKIEGO
O tym, że Rosja – obojętnie, czy carska, czy też sowiecka lub postsowiecka – stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla różnych gatunków zwierząt, świadczy m.in. całkowite wyniszczenie geparda w Azji Środkowej. A w przypadku Iranu, brak znaczących sukcesów w ratowaniu ostatniej populacji tego kota w Azji, odpowiada izolacja tego kraju i brak współpracy z Anglosasami, którzy przyczynili się do skutecznej ochrony geparda w Afryce.
JAK UTRWALAĆ WIADOMOŚCI, BY PROCES UCZENIA SIĘ BYŁ EFEKTYWNY?
Nie od dziś wiadomo, że aby coś na trwałe zapisało się w naszej pamięci, niezbędnym działaniem są notoryczne powtórki. Jakie techniki i metody warto wprowadzić do procesu uczenia się, aby efekt końcowy nas zadowalał?
Zawartość dostępna online
Akademia rozwoju
Jakie są Twoje supermoce? – odkryj pozytywne strony zawodu nauczyciela
Biotechnologia
Białkowe szczepionki na COVID-19
Co nowego w biologii?
Sposób na recykling odpadów chemicznych? Przerabiać je na leki
Sondaż. Większość dorosłych Polaków poważnie traktuje globalne ocieplenie
Genetyka
Organizmy modelowe w nauce
Genetyczne mechanizmy skokowej ewolucji człowieka na przykładzie mikroRNA miR-941
Laboratorium
Czy to jest krew? Mała kryminalistyka
Otwarty dostęp
Jak utrwalać wiadomości, by proces uczenia się był efektywny?
Pomysł na lekcję
Izolacja kofeiny i salicylanów – składników środków farmakologicznych
Pracownia pedagogiczna
Edukacja alternatywna
Temat numeru
Antybiotykooporność w odległej Arktyce
Z księgarskich półek
Planszówki na wakacje
Ze świata botaniki
Od rośliny do leku, czyli jak rośliny leczą? Część IV
Ze świata zoologii
Eksterminacja geparda azjatyckiego